Elektrik İşleri Etüt İdaresi’nin” tebliği ile 1 Ocak 2009 tarihinden itibaren Enerji Verimliliği Kanunu kapsamında
enerjinin verimli kullanımına uymayanlara uygulanacak idari cezalar % 12 oranında artırıldı.


Cezalar 600TL’den başlıyor 60.000 TL’ye kadar çıkıyor.
Bunun yanında “Binalarda Enerji Performans Yönetmeliği” yeni yapılarda enerji verimliliğine yönelik yeni düzenlemeler getiriyor. Uygulanacak cezalardan ve diğer yaptırımlardan etkilenmemek için yapılması gerekenlerin başında enerji tasarrufunun en büyük kalemini oluşturan ısı yalıtımı – mantolama geliyor. Isı yalıtımıyla hem ısıtma hem de soğutma giderlerinde % 60’a varan oranlarda tasarruf sağlamak, daha konforlu ve sağlıklı ortamlarda yaşamak mümkün.

Türkiye’de yaşam alanlarında kullanılan enerjinin %80’i ısınma ve serinlemek amaçlı kullanılmaktadır, bu oran dikkate alındığında mantolama ile yakıt ve elektrik masraflarında %60’a varan düşüşler sağlanacaktır. Binalarda Eneri Performans Yönetmeliği (EPY), bir binada kullanılan enerjinin değerlendirilmesini, böylece binalarda enerji performans ve uygulama esaslarının belirlenmesini ve sera gazı emisyonlarının sınırlandırılarak çevrenin korunması amaçlanıyor. Bina enerji performansı ile binanın enerji sınıfı belirlenmiş olur. Mantolaması yapılmış binaların enerji sınıfları genellikle yüksek, yapılmamış olanların ise düşük çıkar. Sınıflar A-G arasında değişir.

Enerji Performans Yönetmeliği (EPY), yeni ve ruhsata tabii oranda tadilat yapılacak mevcut binalar için asgari enerji performans gereklerinin belirlenmesini, yenilenebilir enerji kaynaklarının uygulanabilirliğinin değerlendirilmesini sağlamayı, ısıtma-soğutma sistemlerinin kontrolünü hedefliyor. Mantolama öncesinden binanın performans ölçümü doğru olacaktır. Yapılacak ölçüm sonucunda yüksek sınıfa girebilmek için gerekli tüm aksiyonları yerine getirmek şarttır. Gerekli aksiyonların başında mantolama – ısı yalıtımı gelir. Çünkü en büyük enerji tasarrufu mantolama ile sağlanır. Mantolama ile birlikte çatı izolasyonu ve bodrum yalıtımı ele alınmalıdır. Bu aksiyonlar dışında enerji kaçaklarının bir kısmı da pencerelerden gerçekleşmektedir. Bu konuda alınabilecek önlemi yalıtımlı camlar kullanmaktır.

Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelik Enerji Performans Yönetmeliği (EPY), bu tarihten sonra yeni yapılacak tüm konutlar ile hizmet ve ticari amaçlı tüm yapılarda enerji verimliliği kurallarının uygulanmasını zorunlu hale getiriyor. Mevcut olan binaların sisteme ve yönetmeliğe uyumlandırılması için 2017 yılına kadar süre tanınıyor.